Můj vztah k Facebooku

14.09.2018

Musím se (nutí mě do toho mé podvědomí a nikdo jiný) trochu "vykecat" ze svého vztahu k FB a k tomu, co chci u sebe v tomto kontextu změnit. 

Dlouho jsem se užívání FB bránil, účet jsem si založil před cca dvěma roky "na zkoušku" a také pro usnadnění komunikace se dvěma komunitami, kde bylo (a stále je) užití FB efektivní a žádoucí.

Celkem rychle jsem prostředí FB pochopil z technického hlediska, to lze při mé profesi docela očekávat :-)

Tušil jsem zrádnost a ošidnost z hlediska psychologického - a nemýlil jsem se.

I když člověk ví, jak s ním ten systém nechutně manipuluje, stejně mu do jisté míry podléhá - a já to FAKT NECHCI.

Otázkou je, nakolik si kdo připustí/nepřipustí, že natěšeně čeká na lajky u každé fotky (nebo jiného příspěvku), jak při bzuknutí mobilu (nebo jiné formě upozornění) honem kliká a duševně onanuje nad dalšímu lajky ... a pak nadšeně lajkuje kdeco u svých přátel...

A ono to vše NESKUTEČNĚ ŽERE ČAS. A FB nás má na lopatě, protože jediným a hlavním cílem je navyšovat čas, který u FB uživatelé tráví. Tím se ostatně tvůrci tohoto monstra vůbec netají a celá umělá inteligence v jádru systému to umí zatraceně dobře.

Ruku na srdce - nakolik jsme kdo z nás na FB "pány situace" v tom smyslu, že si svobodně vybíráme na co se chceme dívat? Vždyť základem je "proud příspěvků" který se na nás hrne, a je tak pohodlné nic nehledat a jen konzumovat tu frontu, přitom o tom CO se tam bude zobrazovat, rozhodují vyčůrané algoritmy v jádru systému, které nás postupně dostávají do bubliny s určitou skupinou přátel, s nimiž si "vyhovujeme", lajkujeme, díváme se na podobné věci ... ale svobodný a trochu rozmanitý pohled na okolí se v tom úplně utápí.

Mimochodem, není to samozřejmě pouze věc FB.

Tuhle jsem si na mobilu ze zvědavosti (poprvé) pustil předinstalovanou aplikaci "Zprávy Google". Zobrazuje to seznam různých zpráv, z různých serverů od ČTK až po Blesk, jakýsi výběr, v jakémsi pořadí... ale opět jsem "nesvéprávný", protože o tom CO mi bude podsunuto, rozhoduje někdo jiný než já. Tak jsem to honem zavřel, odinstalovat to (jako spoustu jiných nechtěných věcí) nelze, ale aspoň tomu lze vypnout veškeré funkce oznamování a nespouštět to. Budu si dál chodit na různé informační servery s vědomím toho KDE v tu chvíli jsem.

Ale zpět k FB.

Kdyby se dalo v konfiguraci jemněji odlišit na co chci/nechci být upozorňován, nechal bych se upozorňovat pouze na to, co se týká přímo mě (komentáře u mých příspěvků...) a ostatní bych vypnul. Ale takhle se na mě průběžně valí hromada upozornění, že někdo z přátel má zájem o nějakou akci, že na nějaké stránce byla nějaká aktivita, tlačí mi to "návrhy na přátelství". Tyhle návrhy, jen tak mimochodem, to je také pěkný podraz. Ona to není "žádost o přátelství", tedy odraz toho, že nějaký uživatel fakt poslal žádost. Je to návrh, navrhuje to FB (SW algoritmus), ale vypadá to hodně podobně, myslím že spousta lidí to ani nerozliší a když to navrhuje někoho koho dotyčný zná (což tak obvykle opravdu je), tak to prostě odklikne... no a už se nám pavučina zahušťuje a generuje další a další interakce...

Co chci u sebe změnit:

Vypínám NAPROSTO VŠECHNA upozorňování, půjdu se na FB podívat jen tehdy, když na to budu mít čas a chuť, nenechám se notifikacemi provokovat.

Z mobilu FB zřejmě odinstaluji úplně, jakákoliv moje aktivita na FB bude pouze tehdy, když jsem u PC - jinak se chci věnovat reálnému životu a aktivitám.

Dramaticky omezím "lajkování".
Tenhle šíleně jednoduchý mechanismus "palce nahoru" je ďáblův nástroj. Všichni vidí, kdo kde ten palec zvedl a to má dalekosáhlé dopady na psychiku. Zvedl jsem palec u jednoho příspěvku jednoho "přitele" ? No tak to ale nemohu NEzvednout u druhého "přítele", protože by se mohl cítit odstrčen... tak to radši budu lajkovat všechno ... UGHHHH ! Ne, fakt tohle nechci.

Tímto se tedy předem omlouvám za případné NEreagování on-line, NElajkování... a vůbec :-)

Jestli mi někdo chce sdělit něco urgentního, tak kromě telefonátu nebo SMS může klidně poslat e-mail na mojí gMail adresu, schránku obsluhuji na mobilu, datové připojení mám prakticky permanentní, notifikace zapnuty.

Howgh