Změna prostoru pro publikování fotografií

10.07.2016

Provedl jsem razantní změnu v publikování fotografií na internetu, opustil jsem službu Google Picasa, kterou jsem několik let používal a byl s ní velmi spokojen. 

Proč změna?

Protože tato služba je firmou Google bohužel ukončována. Google sice nabízí jako alternativní řešení službu Google Fotky, dal jsem kus času a zkusil jsem to - ne ne, tudy cesta nevede.

Google fotky jsou fajn pro toho, kdo si v tom prostředí chce uchovávat svoje fotky.

Je to fajn pro toho, kdo chce fotky publikovat v prostředí sociální sítě, se všemi pro a proti. Výrazným PROTI je třeba to, že mnoho lidí se sociálním sítím vyhýbá (já se jim nedivím) a že Ti, kdo se jim nevyhýbají, se pohybují v sítích různých, takže publikování v kterékoliv z nich (v tomto případě Google+) řadu lidí zcela míjí.

Čeho chci docílit :
Chci publikovat fotky pro účastníky různých akcí, kamarády, známé, širší rodinu.
Chci publikování jednoduché a přehledné, s možností nějakých skupin albumů, s možností jak zcela veřejného přístupu k některým albům, tak přístupu chráněného heslem k jiným albům.
Nechci žádné přeposílání odněkud někam, do nějaké "haldy příspěvků", kde vše za chvíli skončí v propadlišti času.
Chci stabilní prostředí, kde jsou alba mnou uspořádána do nějaké podoby a tak je tam najde kdokoliv, kdo se na ně chce podívat.

Kde jsem to našel :
Ač jsem si to zpočátku nemyslel, nakonec jsem našel hodně dobré prostředí, které v zásadě splňuje mé požadavky.
Je to webová galerie Zonerama, kterou vyvíjí a provozuje česká firma Zoner, která je m.j. autorem českého fotoeditoru Zoner Photo Studio.
Účet si tam může založit kdokoliv, zdarma bez omezení objemu dat a redukce kvality snímků může nesmírně snadno publikovat.

Obrázek o výsledku si udělejte sami, zde je můj nový webový "fotoprostor" https://PavelCernyZdar.zonerama.com

Na rozdíl od dřívějška, alba jsou uspořádána do skupin, takže třeba účastníci cyklistických akcí najdou všechna alba z těchto akcí v jednou prostoru, nikoliv "rozptýlená" mezi mnoha dalšími.

Umístil jsem do tohoto prostoru i další fotoalba, která byla dosud jinde, některá na firemním serveru, některá nebyla publikována vůbec.
Takže vítejte. A pokud pocítíte potřebu podělit se o dojmy, udělejte to - zpětnou vazbu uvítám.

Jedna z mých inspirací pro tvůrce portálu Zonerama.com se týká zjednodušení grafiky náhledů na alba - takhle by to mohlo vypadat:

-- Dodatek --

Nejsem placeným agentem firmy Zoner (autorská firma portálu Zonerama) a nedělám jim z toho důvodu reklamu.

Mám k tomu prostředí různé připomínky a náměty, které jsem sepsal a poslal je na oddělení zákaznické podpory firmy Zoner - třeba mi i odpoví a třeba něco i použijí k dalšímu vývoji.
Nejde o dosažení ideálu (ten neexistuje), jde o nalezení nejvyššího užitku s minimálním úsilím - snad jsem to vyhodnotil dobře :-)